Zmiany fizjologiczne związane z procesem starzenia są nieuniknione. Z wiekiem organizm traci zdolność do regeneracji, co prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu poszczególnych układów. Jednym z objawów upływającego czasu są również zmiany zachodzące w skórze – staje się ona cienka, wiotka, pozbawiona blasku.

Proces starzenia skóry rozpoczyna się już około 25. roku życia i związany jest z naturalnie zachodzącymi w organizmie zmianami metabolicznymi. Podstawową funkcją skóry jest ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego to właśnie ona jest cały czas najbardziej na nie narażona.

Wyróżnia się dwa typy przyczyn starzenia skóry: czynniki endogenne, czyli wewnątrzpochodne oraz egzogenne – zewnątrzpochodne.

Pierwsze związane są z wiekiem, układem hormonalnym oraz genetyką. Na drugie natomiast składa się nasz tryb życia, stres, dieta, pielęgnacja oraz narażanie skóry na działanie wolnych rodników.

Przyczyny i objawy starzenia się skóry

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów starzenia się skóry są zmarszczki. Ich powstawanie w dużej mierze wiąże się ze zmniejszoną produkcją kolagenu – białka tkanki łącznej odpowiedzialnego za prawidłowe napięcie, jędrność i elastyczność skóry. Szacuje się, że po 25. roku życia rocznie ubywa w skórze 1% kolagenu.

Z upływem lat włókna kolagenu i elastyny stają się sztywne i pofałdowane, co powoduje, że skóra traci jednolitą strukturę. Proces ten przyspieszają dodatkowo czynniki takie jak: zanieczyszczenie środowiska, palenie tytoniu czy promieniowanie UV. W rezultacie prowadzi to do stopniowej utraty grubości, jędrności i sprężystości skóry.

Kolejny objaw starzenia to nadmierna suchość skóry, spowodowana ubytkiem kwasu hialuronowego, który odpowiada za prawidłowe jej nawilżenie. Niestety między 25. a 50. rokiem życia dochodzi do zmniejszenia poziomu tej substancji o około 50%, a tym samym skóra jest odwodniona i nadmiernie przesuszona. Za taki stan rzeczy odpowiada także zmiana składu lipidowego naskórka, który tworzy naturalną barierę, chroniącą skórę przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego oraz nadmierną utratą wody. W rezultacie skóra staje się przesuszona i wykazuje nadmierną wrażliwość na szkodliwe czynniki. Z wiekiem zmniejsza się również aktywność gruczołów łojowych, a to dodatkowo pogłębia problem suchości skóry.

Charakterystycznym objawem starzenia są także zmiany pigmentacyjne, czyli przebarwienia, spowodowane zaburzeniami procesu melanogenezy. Ten problem mają najczęściej osoby, które niedostatecznie chroniły skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Co przyspiesza procesy starzenia?

Jest wiele czynników, które przyspieszają starzenie się skóry. Jednym z podstawowych jest promieniowanie UV. Zbyt długie opalanie się bez odpowiedniej ochrony zwiększa produkcję wolnych rodników, a tym samym uszkadzane są włókna kolagenu i elastyny.

Kolejny czynnik przyspieszający negatywne zmiany w skórze to smog. Funkcjonowanie w zanieczyszczonym środowisku potęguje stres oksydacyjny, odpowiadający za przedwczesne procesy starzenia oraz stany zapalne naskórka.

Dużą rolę odgrywa również prowadzony przez nas tryb życia. Przewlekły stres i niedobór snu przyczyniają się do zaburzenia syntezy kolagenu oraz zmniejszenia zdolności regeneracyjnych skóry, przyspieszając tym samym jej wiotczenie i powstawanie zmarszczek. Bardzo złym nawykiem jest także palenie papierosów, ponieważ zawarta w nich nikotyna ogranicza dotlenienie i odżywienie tkanek skóry, czyli znacząco przyspiesza jej starzenie.

Czy można spowolnić proces starzenia się skóry?

Starzenia się skóry nie unikniemy, ponieważ to naturalny proces fizjologiczny. Można je jednak spowolnić, zmieniając tryb życia i codzienne nawyki. Aby na dłużej zachować piękną skórę, trzeba rzucić palenie, zdrowo się odżywiać, unikać opalania, a także dbać o wypoczynek i odpowiednią ilość snu. Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście dobrze dobrana, ukierunkowana pielęgnacja skóry, którą należy wdrożyć już od 25. roku życia, kiedy rozpoczyna się proces starzenia. Warto stosować produkty wysokiej jakości, z dobrze dobranym składem. Kosmetyki, które długo pozwalają się cieszyć piękną cerą, oferuje firma GraceFull Comsetics. Bogactwo wartościowych składników aktywnych o skutecznym działaniu antyoksydacyjnym oraz anti-aging to gwarancja zdrowej, nawilżonej, jędrnej i odżywionej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *