Skóra jest jednym z największych i najważniejszych organów ludzkiego ciała. Jej trójwarstwowa struktura zapewnia ochronę organizmu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, mróz, wahania temperatur, promieniowanie UV i zanieczyszczenie środowiska.

Kondycja skóry w znacznym stopniu determinuje jakość życia. Odpowiednia pielęgnacja oraz stosowanie się do kilku podstawowych zasad zapewni jej zdrowy, młody i promienny wygląd na lata.

  1. Oczyszczanie

Pierwszym i absolutnie niezbędnym krokiem w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry jest jej codzienne oczyszczanie. Właściwa higiena ułatwia transport składników aktywnych zawartych w kosmetykach, co zapewnia skórze odpowiedni poziom odżywienia i nawilżenia.

  1. Ochrona przed słońcem

Jednym z największych zagrożeń dla skóry jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Zbyt długie opalanie przyspiesza procesy starzenia – skóra staje się nadmiernie przesuszona, nadwrażliwa, poparzona i narażona na choroby nowotworowe. Chcąc zachować zdrową skórę, powinniśmy przez cały rok chronić ją, stosując kremy z filtrami przeciwsłonecznymi UVA i UVB.

  1. Prawidłowa pielęgnacja

Kondycja i jakość skóry to kwestie indywidualne, zależne od wielu czynników, takich jak wiek, genetyka, pielęgnacja czy dieta. Preparaty pielęgnacyjne powinno się dobierać przede wszystkim pod kątem kondycji oraz rodzaju skóry, ale stosowanie kremu nawilżającego z filtrem UVA i UVB w każdym przypadku powinno być najważniejszą czynnością w codziennej pielęgnacji.

Dostarczane składniki aktywne, wnikając w kolejne warstwy naskórka, odżywiają skórę od wewnątrz, pozostawiając ją miękką, nawilżoną i sprężystą na długo. Znajomość podstawowych substancji aktywnych oraz szkodliwych konserwantów ułatwia wybór produktów wysokiej jakości. Przykładem preparatów pielęgnacyjnych o skutecznym działaniu nawilżającym, odżywczym i antyoksydacyjnym są kosmetyki marki GraceFull Cosmetics

  1. Nawodnienie

Najskuteczniejszym sposobem nawilżenia skóry od wewnątrz jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Niedostateczna ilość wody przyczynia się do odwodnienia organizmu, co wpływa niekorzystnie także na jakość i wygląd skóry.

Odwodniona skóra staje się szorstka, łuszcząca i mało sprężysta. Spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu, a to z kolei przyczynia się do utrzymania zdrowego, młodego i promiennego wyglądu.

  1. Zdrowe odżywianie

Zbilansowana dieta ma niewątpliwie istotny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Najważniejsze składniki pokarmowe to witaminy młodości: A (ryby morskie, marchew, szpinak), C (cytrusy, porzeczki), E (kasza, jarmuż, oleje roślinne) oraz witaminy z grupy B, szczególnie B2, B2, B5. Ważnymi składnikami odżywczymi są również nienasycone kwasy tłuszczowe, wspierające barierę ochronną skóry oraz składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naskórka, takie jak: selen, krzem cynk i siarka.

  1. Sen

Życie w ciągłym biegu wiąże się z poważnymi zagrożeniami nie tylko dla zdrowia. Zbyt mała ilość snu skraca czas regeneracji skóry, która w efekcie staje się szara, ziemista, niedotleniona i zmęczona.

W nocy uruchamiane są najliczniejsze procesy regeneracyjne, zwiększające intensywność podziałów komórkowych. Podczas snu wzrasta poziom melatoniny, nazywanej naturalnym antyoksydantem, a ilość kortyzolu (hormonu stresu) się zmniejsza. Zła jakość snu lub jego brak przyczynia się zatem do zwiększenia poziomu kortyzolu, prowadząc tym samym do nasilenia stanów zapalnych skóry, takich jak egzema, łuszczyca czy trądzik.

  1. Walka ze stresem

Stres to nadmierna reakcja organizmu na tzw. „stresory”, pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Są one niekontrolowanymi bodźcami, które negatywnie wpływają zarówno na równowagę fizyczną, jak i psychiczną. Skóra, będąc największym organem ludzkiego organizmu, jest ich bezpośrednim odbiorcą.

Nadmierny stres na skórze objawia się najczęściej uwrażliwieniem, świądem, przesuszeniem i uczuciem pieczenia. „Zestresowana skóra” ma ziemisty kolor i nierówną strukturę, co spowodowane jest nadprodukcją hormonów zwiększających jej zapotrzebowanie na tlen – adrenaliny i noradrenaliny. Ponadto kortyzol uszkadza kolagen i elastynę – białka odpowiedzialne za prawidłowe napięcie i elastyczność skóry – oraz osłabia układ odpornościowy, więc skóra staje się bardziej podatna na urazy i zakażenia.

  1. Aktywność fizyczna

Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na usprawnienie procesów naturalnie zachodzących w organizmie. Sport jest istotny nie tylko dla zdrowia czy lepszego samopoczucia, ale także dla skóry.

Wysiłek fizyczny łagodzi stres, a przyczyniając się do prawidłowego ukrwienia, poprawia dotlenienie i odżywienie komórek skóry.

  1. Trening twarzy

Mięśnie twarzy są odpowiedzialne za prawidłowe napięcie, jędrność i sprężystość skóry. Regularne ćwiczenia, pozwalające na ich wzmocnienie, przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia, a tym samym zachowania młodego, zdrowego wyglądu.

  1. Zabiegi w gabinecie

Zabiegi kosmetyczne, dobrane odpowiednio do potrzeb skóry, zapobiegają uszkodzeniom płaszcza hydrolipidowego, poprawiają procesy regeneracyjne oraz stanowią doskonałe uzupełnienie codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *