Już w starożytności lawenda była cennym surowcem roślinnym. Wykorzystywano ją m.in. do perfumowania ubrań czy aromatyzowania kąpieli. Obecnie znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, a także spożywczym.

Ze względu na walory biologiczne w kosmetyce największą popularnością cieszą się kwiaty oraz olejek eteryczny lawendy wąskolistnej (Lavandula Angustifolia). Warto wiedzieć, jakie składniki aktywne posiada lawenda i dlaczego jest tak chętnie stosowana.

Jak wygląda ta roślina?

Lawenda wąskolistna, zwana też lekarską, należy do rodziny roślin jasnotowatych (Lamiaceae). Osiąga wysokość od 50 do 90 cm, ma zdrewniałe pędy w dolnej części, natomiast na górze są zielone i pokryte szarymi włoskami. Wąskie liście również mają srebrzystoszare włoski. Charakterystyczne kwiaty lawendy o poprzerywanym kwiatostanie mogą być koloru od purpurowego po fioletowy i niebieski, ale spotykane są także białe lub różowe. Mają intensywny, przyjemny zapach. Roślina ta hodowana jest najczęściej na południu Europy, w krajach anglosaskich oraz w Polsce. Naturalne środowisko jej występowania to rejony Morza Śródziemnego – tereny wapienne, suche, nasłonecznione.

Za co jest ceniona kosmetyce?

Najcenniejszy składnik, który możemy uzyskać z kwiatów lawendy, to olejek eteryczny o stężeniu do 3%. Jego podstawowe składniki są następujące: ocymeny, lawendulol, octan linalolu, linalol, octan lawendulolu, β-linalol, geraniol, flawonoidy, fitosterole, garbniki, związki trójterpenowe, fenolokwasy i kumaryny.

Aromaterapia

W przemyśle kosmetycznym olejek eteryczny z lawendy stosuje się najczęściej do aromaterapii, do kąpieli oraz masaży (np. łączony jest z olejem arganowym), a także do perfumowania produktów kosmetycznych, np. balsamów, mydeł czy kremów. Ma miły, relaksujący zapach, który uspokaja i wycisza. Szczególnie polecany jest w stresie, stanach napięcia nerwowego, bólach głowy, depresji oraz bezsenności. Dzięki niemu możemy się odprężyć i zapewnić relaks dla ciała oraz umysłu. Dlatego chętnie stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym jako składnik wód kolońskich, toaletowych czy perfumowanych. Ten zapach jest wykorzystuje się także do maskowania innych, nieprzyjemnych zapachów w składzie kosmetyku, np. acetonu w zmywaczach do paznokci.

Skóra

Olejek lawendowy stosowany jest w kosmetykach do pielęgnacji różnych typów skóry. Szczególnie poleca się go do cery dojrzałej, ponieważ działa regenerująco, wygładzająco oraz antyoksydacyjnie. Ze względu na właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne olejek lawendowy stosuje się do cer tłustych i trądzikowych. Zmniejsza także nadmierne wydzielanie łoju, zwęża ujścia gruczołów łojowych oraz przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych. Ponieważ posiada właściwości antybakteryjne i regenerujące, używa się go w leczeniu oparzeń posłonecznych, owrzodzeń, łuszczycy, ran oraz stanów zapalnych.

Olejek ten wykorzystywany jest też w produktach działających przeciwobrzękowo, np. w kremach pod oczy, zmniejszających zasinienia oraz obrzęki. Ponadto ma zastosowanie w preparatach antycellulitowych, bo pobudza krążenie krwi i wspomaga przepływ limfy. Często lawenda używana jest w preparatach do pielęgnacji stóp, np. kremach, solach do kąpieli, maseczkach. Wykorzystuje się jej właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne oraz zmniejszające potliwość i niwelujące nieprzyjemne zapachy.

Włosy

Olejek z lawendy stosuje się też przy wypadaniu włosów, ponieważ stymuluje ich wzrost i zmniejsza wypadanie. Poleca się go szczególnie przy łysieniu plackowatym. Dodatkowo używany jest w szamponach do włosów przetłuszczających się, ponieważ zmniejsza wydzielanie sebum. Lawenda jest także składnikiem wielu preparatów odstraszających owady (komary, mrówki faraona, mszyce, osy wołki zbożowe, mole), a stosowana miejscowo na ukąszenia działa łagodząco i przeciwobrzękowo. Trzeba jednak pamiętać, że czysta lawenda może skórę podrażniać i wywoływać alergię. Nie powinno się jej stosować w pierwszym trymestrze ciąży.

Ten cenny składnik obecny jest m.in. w innowacyjnym kremie do pielęgnacji szyi i dekoltu o globalnym działaniu przeciwstarzeniowym (Firming Neck & Décolleté Cream) marki GraceFull Cosmetics (https://gracefullcosmetics.com/product/firming-neck-decollete-cream/). Posiada zdolność do regulacji nadmiernych skurczów skóry, co powoduje jej rozluźnienie i zmniejszenie zmarszczek. Wpływa również na odbudowę epidermy poprzez stymulację podziałów komórkowych oraz poprawę kohezji komórek skóry. Długotrwale zwiększa także poziom nawilżenia skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *