Obecnie kosmetologia wykorzystuje wiele substancji pielęgnujących – przeciwzmarszczkowe, wyrównujące koloryt skóry, niwelujące nierówności i inne zmiany.

Jedną z najbardziej znanych jest na pewno retinol, czyli pochodna witaminy A. Tej substancji nie mogą jednak używać wszyscy, a jej stosowanie może mieć skutki uboczne. Ku zadowoleniu klientów na rynku kosmetycznym pojawił tzw. retinol roślinny – bakuchiol, który cieszy się coraz większą popularnością.

Bakuchiol jest substancją pozyskiwaną z drobnych nasion rośliny Psoralea coryliofolia, zwanej też Babchi, uprawianej przede wszystkim na Sri Lance i w Indiach. W medycynie chińskiej i indyjskiej znano go od wieków – wykorzystywany był najczęściej w celu łagodzenia zmian skórnych, spowodowanych chorobami dermatologicznymi, ale zauważono też, że jego regularne stosowanie nie tylko łagodzi podrażnienia, ale też poprawia kondycję skóry.

Unikalne kosmetyki GraceFull z bakuchiolem

Obecnie kosmetyki pielęgnacyjne z bakuchiolem są bardzo cenione. Systematycznie stosowane mogą znacząco poprawić wygląd. Nadają się w zasadzie do wszystkich rodzajów skóry, również wrażliwej, trądzikowej czy z przebarwieniami. Zapewniają odpowiedni poziom nawodnienia dzięki zwiększeniu syntezy kwasu hialuronowego i białek akwaporyn. Skóra staje się bardziej gładka, rozjaśniona, jędrna i elastyczna. Do tego niwelowanie są: łojotok, przebarwienia czy krostki.

Podsumowując, działanie bakuhiolu to:

  • delikatne złuszczanie i przyspieszanie keratynizacji (wymiany) naskórka – rozświetlenie, zmiękczenie, rozjaśnianie przebarwień i łagodzenie zmian skórnych,
  • działanie antybakteryjne i przeciwzapalne – rozwiązanie dla osób cierpiących na różne odmiany trądziku oraz rogowacenie okołomieszkowe,
  • redukowanie wydzielanego przez skórę sebum – optymalna pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej,
  • antyoksydacja – walka z wolnymi rodnikami przyspieszającymi procesy starzenia, pobudzenie produkcji elastyny i kolagenu (anti-aging).

Bakuchiol a retinol

Bakuchiol ma działanie bardzo podobne jak retinol, wykorzystywany w zabiegach kosmetycznych oraz produktach odmładzających, rozświetlających i ujędrniających. Wpływ retinolu na skórę widać szybko – jest skuteczny, przyspiesza proces keratynizacji naskórka. Ma też jednak wady i ograniczenia. Retinol to składnik fotouczulający, czyli zwiększający wrażliwość skóry na promieniowanie UV, a co się tym wiąże, przyczyniający się do powstawania przebarwień przy niedostatecznej ochronie przeciwsłonecznej. W przypadku skóry wrażliwej, wywołuje podrażnia, a stosowany nieodpowiednio może doprowadzić do jej wysuszenia i zniszczenia bariery hydrolipidowej. Na retinol skórę trzeba przygotować, dlatego do pożądanego stężenia tej substancji w kosmetyku dochodzi się etapami. Ponadto działa on teratogennie na płód, czyli może go uszkodzić, więc absolutnie nie jest polecany kobietom w ciąży, ani nawet starającym się o dziecko.

Produkty pielęgnacyjne z bakuchiolem nie mają powyższych wad. Substancja ta działa oczywiście łagodniej niż retinol, ale stosując go regularnie, możemy uzyskać bardzo podobne efekty. Kremy z bakuchiolem nie są przeciwwskazane dla:

  • kobiet w ciąży,
  • osób, które ze względu na możliwość powstania przebarwień i podrażnień, muszą odstawić na lato kurację retinoidami, ale nadal chcą utrzymać efekty pielęgnacji,
  • osób, mających skórę wrażliwą, która na kosmetyki z retinolem reaguje zaczerwienieniem, odwodnieniem, suchością i ściągnięciem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *