Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie Indianie wykorzystywali ją jako środek znieczulający ból zębów oraz podczas wyrzynania się zębów u niemowląt. Znana jest także pod nazwą „roślinny botoks”, ponieważ jej ekstrakt zawarty w kosmetykach wykazuje skuteczne działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające.

Świat roślin jest źródłem cennych substancji o szerokim działaniu i zastosowaniu. Rośliny były podstawą pielęgnacji, zanim pojawiły się pierwsze syntetyczne składniki kosmetyków. Obecnie ekstrakty roślinne na stałe zagościły w przemyśle kosmetycznym, bo zawarte w nich substancje aktywne często stanowią skuteczną i bezpieczną zarazem alternatywę dla konwencjonalnych komponentów. Świetnym przykładem może być ekstrakt z Acmella oleracea, który zawiera spilantol, cieszący się wciąż rosnącą popularnością jako naturalny ziołowy botoks.

Botulina ma wielu zwolenników, ponieważ zabiegi z jej zastosowaniem dają szybkie efekty. Wiąże się jednak ze sporą liczbą przeciwwskazań, powikłań oraz zagrożeń dla zdrowia. Preparaty naturalne mogą być również bardzo skuteczne i co istotne, nie niosą ze sobą ryzyka. Acmella oleracea (nazywana również znieczulecznikiem lub jeżówką elektryczną), to jeszcze stosunkowo mało znana roślina, która wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe oraz ujędrniające.

Acmella oleracea – charakterystyka rośliny

Acmella oleracea została odkryta w 1975 r. w Brazylii, gdzie jest bardzo dobrze znana. Jej wyjątkowe działanie odkryła dr Francoise Barbira Freedman z Uniwersytetu Cambridge, która przez 30 lat mieszkała w wiosce Indian i obserwowała życie rdzennych mieszkańców. Szybko zwróciła ona uwagę, że jako środek znieczulający dla dzieci, którym wyżynają się pierwsze zęby, stosuje się roślinę Acmella oleracea. Wieści o „roślinie od bólu zęba” bardzo szybko obiegły świat.

Jest to całoroczna bylina z rodziny astrowatych, ze stożkowatymi, żółtymi, bezwonnymi kwiatami, dorastająca do pół metra. Na ich szczycie znajduje się charakterystyczna plama – całość wygląda niczym „rybie oko”. Łodygi w kolorze delikatnego brązu są długie, pokładające się, dzięki czemu łatwo puszczają kolejne korzenie i Acmella oleracea szybko się rozrasta. Ciemnozielone liście mają kształt sercowaty. Roślina ta jest wrażliwa na niskie temperatury, rośnie na żyznych, przepuszczalnych oraz wilgotnych glebach.

Właściwości

Acmella oleracea ma szerokie zastosowanie w kosmetologii, ziołolecznictwie, ale także w kuchni. W Brazylii jest ona przysmakiem. Świeże liście Acmelli nadają wyrazisty smak np. sałatkom. Ugotowane liście przypominają szpinak i idealnie nadają się do sosów do makaronu czy gulaszu. Warto nadmienić, że dodanie tej rośliny do potraw powoduje lekkie, krótkotrwałe odrętwienie w jamie ustnej. W Brazylii Acmella łączona jest także z czosnkiem i chili.

„Roślina od bólu zęba” ma działanie przeciwbólowe i znieczulające, ale także właściwości antyseptyczne i antybakteryjne – działa przeciwko bakteriom: Escherichia, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas, Salmonellai Staphylococcus, hamuje też rozwój drożdżaków Candida albicans. W wyciągu pozyskiwanym z liści i kwiatów rośliny znajdują się spilantol, tanina, olejki eteryczne i flawonoidy. Wywary i nalewki na bazie Acmella oleracea m.in. wzmacniają układ odpornościowy, mają działanie przeciwzapalne, można je stosować również przy zapaleniu dziąseł czy bólu gardła i przeziębieniu. Jeśli rozgniecioną roślinę nałożymy na rany lub owrzodzenia, szybciej będą się goiły. Obecnie na bazie wyciągu ze znieczulecznika produkuje się żele stomatologiczne.

Acmella oleracea w kosmetyce

Acmella oleracea to substancja całkowicie bezpieczna, dlatego tak chętnie sięga się po nią w przemyśle kosmetycznym. Nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych, a wyciąg na jej bazie rewelacyjnie działa na skórę, co można zaobserwować bardzo szybko. Roślina ta posiada właściwości przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. W ekstrakcie z niej znajdują się: tanina, olejki eteryczne i flawonoidy, które mają działanie antyoksydacyjne oraz spilanthol, czyli roślinny alkaloid. Stosowany zewnętrznie zmniejsza napięcie mięśni, przyczyniając się tym samym do redukcji zmarszczek mimicznych twarzy. Reorganizuje strukturę skóry właściwej tak, aby była ujędrniona i zagęszczona. Zapewnia jej gładkość i sprężystość. Stymuluje komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny poprzez wpływ na fibroblasty. Jest to jeden z podstawowych składników kosmetyków GraceFull.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *