Któż z nas nie chciałby zachować zdrowia i urody na długie lata? Niektórzy badacze szacują, że organizm człowieka może na przeżyć 120 lat, a nawet, że biologiczny limit długości życia nie istnieje.

I tu nauka po raz kolejny przychodzi z pomocą – znalazła receptę na wyeliminowanie przynajmniej części groźnych schorzeń oraz na zdrową, zadbaną, a także wyraźnie odmłodzoną skórę. Jest to stosunkowo niedawno odkryta wyjątkowa cząsteczka węgla – fuleren.

Fuleren C60 – nietypowy związek węgla

Wszystko zaczęło się od angielskiego uczonego, Harolda Kroto, który badając metodą spektroskopową wygasłe gwiazdy, zaobserwował unikalne pasmo spektralne, charakterystyczne dla związków węgla. Wkrótce po tym na niezwykłe związki chemiczne trafili naukowcy z Richardem Smalleyem z Uniwersytetu w Houston na czele. Wspólnie stworzyli oni zespół, który odkrył następnie istnienie substancji, nazwanych fulerenami. Początkowo nie doceniano wagi tego odkrycia. Sądzono, że to po prostu ciekawostka naukowa. Z czasem okazało się jednak, że niezwykłe cząstki, szczególnie fuleren C60, mają wiele zastosowań w praktyce.

Są to alotropowe odmiany węgla – cząsteczki składające się z parzystej liczby atomów węgla, od 28 do 1500, które tworzą pustą w środku strukturę podobną do klatki. Cząsteczka najprostszego fulerenu składa się z 60 atomów węgla i ma kształt piłki futbolowej. Znajduje się w meteorytach, w przestrzeniach międzygwiezdnych i mgławicach po wymarłych gwiazdach, a na ziemi w niewielkich ilościach znajdziemy go w niektórych skałach oraz sadzy kominowej. Wkrótce opracowano także sposób na pozyskiwanie fulerenów – jest to złożony proces spalania i separacji poszczególnych odmian.

Wydaje się, że najcenniejszy jest Fulleren C60 – molekuła zbudowana z 60 atomów węgla, pochodząca z regionów Karelii w Rosji. W 1991 r. przez prestiżowe czasopismo Science uznana została za „Cząsteczkę Roku”, a pięć lat później odkrywcy fulerenów otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Nazywa się ją witaminą C60, ponieważ posiada wyjątkowe właściwości naprawcze, regenerujące oraz antyoksydacyjne, zwalczając skutecznie reaktywne formy tlenu, tzw. ROS. Są to niezwykle aktywne komórki, które natleniają komórki DNA, lipidy i białka, co ma szkodliwie działanie na skórę i tkanki – zmieniają ich funkcje obronne, metabolizm, struktury budulcowe oraz uszkadzają procesy naprawcze. Powodują stan zapalny oraz powstawanie metaloproteinaz – enzymów, które biorą udział w patologicznych procesach przebudowy składników macierzy pozakomórkowej (m.in. uszkadzających kolagen), przyczyniają się do procesu glikacji (uszkadzania białek przez glukozę). A wszystko to prowadzi do powstawania wolnych rodników, objawiających się na skórze zaczerwienieniem, podrażnieniem, szorstkością, brakiem elastyczności oraz zmarszczkami.

Fuleren C60 – wyjątkowa moc antyoksydacyjna

Fuleren C60 posiada zdolność silnego stymulowania produkcji kolagenu w skórze, dzięki czemu podnosi owal twarzy oraz wspomaga regenerację skóry osłabionej w wyniku stresu czy przemęczenia. Odzyskuje ona jędrność i gęstość. Ponadto struktura fulerenu jest wyjątkowo stabilna i praktycznie nie ulega degradacji, dlatego nie traci on swoich właściwości nawet w wysokiej temperaturze (powyżej 100ºC). Cząsteczka ta chroni również przed negatywnym wpływem promieniowania UV oraz zanieczyszczonym powietrzem, co przyczynia się do szybszego procesu starzenia skóry.

Niezwykła cząsteczka alotropu węgla, Fuleren C60, nazywana jest „cząsteczką wydłużającą życie” i uznawana za jeden z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy – działa aż 250 razy silniej niż popularna witamina C. Tak wysoką efektywność zawdzięcza dużej, stabilnej strukturze i wielu podwójnym połączeniom między atomami węgla. C60 ma strukturę ściętego dwudziestościanu, przypominającego piłkę nożną, co pozwala łatwo tworzyć wiązania z reaktywnymi formami tlenu i innymi atomami wolnych rodników. Dzięki temu zostają one ustabilizowane. Fuleren C60 posiada ponadto więcej elektronów niż jakakolwiek znana cząsteczka, więc jego działanie antyoksydacyjne jest znacznie skuteczniejsze w porównaniu z innymi antyoksydantami.

Właśnie na tej wyjątkowej cząsteczce oraz naturalnej wodzie mineralnej Kryniczanka oparta jest cała linia kosmetyków pielęgnacyjnych GraceFull i temu zawdzięczają one swoją niezwykłą skuteczność działania anti-aging, a także zmniejszają pory, zapobiegają przebarwieniom i wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry.

One thought on “Fuleren C60 – Niezwykły efekt gwiezdnego eksperymentu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *