Na długotrwałej sprawności i młodym wyglądzie zachowanym do późnych lat zależy praktycznie każdemu z nas. Chcemy pozostać aktywni i cieszyć się młodzieńczą urodą niezależnie od wieku. Sprzymierzeńcem w tych staraniach jest kolagen.

Kolagen to niezwykle ważny naturalny polimer, stanowiący główne białko budulcowe organizmów zwierzęcych, a zatem również człowieka. Jest głównym składnikiem macierzy pozakomórkowej większości tkanek, w tym tkanki łącznej. Stanowi ok. 1/3 ogółu białek, które tworzą organizm. Budowa i funkcje kolagenu od lat są przedmiotem badań naukowych, których efekty służą medycynie, przemysłowi farmaceutycznemu oraz kosmetycznemu.

Dobroczynne działanie kolagenu

Białka występujące w tkankach człowieka różnią się między sobą strukturą, właściwościami i zawartością w organizmie. Mimo tych odstępstw bez trudu można jednak pokusić się o wskazanie najważniejszych funkcji, jakie pełnią. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie strukturalnej integralności tkanek i narządów oraz zapewnienie wytrzymałości tkanek. Kolagen odpowiada za ich odpowiednią twardość, elastyczność i sprężystość. Odgrywa też istotną rolę w wiązaniu wody i zachodzących w organizmie procesach regeneracyjnych. Co więcej, pozwala na lepsze wchłanianie minerałów. Dzięki swym właściwościom ochronnym ogranicza działanie enzymów, które powodują stany zapalne i odczucie bólu.

Poza zbawiennym działaniem na kości, stawy i liczne narządy kolagen pobudza procesy odnowy komórkowej w skórze i utrzymuje odpowiedni poziom jej nawilżenia. To z kolei przekłada się na stan cery i nasz promienny, zdrowy, młodzieńczy wygląd.

Naturalna utrata kolagenu

Niestety już po 25. roku życia poziom kolagenu w organizmie, w młodym wieku naturalnie wytwarzanego w wyniku syntezy, stopniowo – wraz z coraz słabszą zdolnością organizmu do odtwarzania włókien kolagenowych − maleje. Spadek ten najsilniej uwidacznia się w wieku 50−60 lat, przy czym u kobiet procesy biosyntezy białka dodatkowo hamuje menopauza.

Oprócz naturalnego procesu starzenia destrukcję włókien kolagenowych pogłębia duża aktywność fizyczna, będąca dla organizmu nadmiernym obciążeniem. Nie bez znaczenia są także choroby, zaburzenia hormonalne, a także czynniki takie jak stres, którego trudno w dzisiejszych czasach uniknąć, temperatura, ekspozycja na promienie UV.

W ten sposób dochodzi do niedoborów kolagenu, które rzutują na funkcjonowanie organizmu, zdolności ruchowe, podatność na kontuzje i złamania kości,  jak i kondycję skóry, włosów oraz paznokci.

Dieta i suplementacja – ważne w walce z niedoborem kolagenu

Co wtedy? Warto szukać naturalnych sposobów uzupełniania kolagenu przez zdrową dietę opartą na produktach pochodzenia zwierzęcego. Na odbudowanie chrząstki często stosuje się wywar z kości, skór i ścięgien zwierzęcych, bogaty w żelatynę.

Oczywiście można sięgnąć po suplementy dostępne w aptekach, co szczególnie rekomenduje się osobom ze schorzeniami stawów i kości oraz sportowcom narażonym na postępujące uszkodzenia włókien kolagenowych. Niekiedy preparaty są wzbogacone o substancje pomocnicze: witaminę C, kwas hialuronowy, glukozaminę. W zaawansowanych stadiach destrukcji i niedoboru kolagenu stosuje się iniekcje mające na celu odbudowę chrząstki stawowej.

Kosmetyki ratunkiem dla skóry pozbawionej kolagenu

Jeśli zależy nam na poprawie stanu skóry, włosów i paznokci, najlepszy będzie kolagen w połączeniu z koenzymem Q10, biotyną i keratyną oraz witaminami. Jednocześnie poza suplementacją doustną warto działać na skórę od zewnątrz. Z pomocą nadchodzą kosmetyki zawierające kolagen natywny, czyli rozłożony do zbioru peptydów, podany w postaci helis. Ma zastosowanie w kremach do twarzy, maseczkach, płatkach kolagenowych pod oczy.

Produkcję kolagenu pobudza także fuleren C60. Ta wyjątkowa odmiana węgla, coraz częściej stosowana w innowacjach farmaceutycznych i kosmetycznych, wpływa na odzyskanie jędrności, poprawia kontur twarzy, chroni przed utratą wody i sprzyja regeneracji skóry osłabionej w wyniku działania stresu i zmęczenia. Jedną z marek, które bazują na fulerenie, jest GraceFull Cosmetics.

Preparaty zawierające kolagen są też powszechnie wykorzystywane w medycynie estetycznej, chociażby w formie wypełniaczy tkankowych w postaci iniekcji. Ich zadaniem jest wyrównanie powierzchni skóry w miejscach występowania zmarszczek lub blizn oraz wymodelowanie owalu twarzy lub kształtu ust.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *