Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kosmetyków. Działa głownie nawilżająco na skórę i przynosi jej ukojenie. Dlaczego tak wiele kobiet uwielbia ten składnik? Kwas hialuronowy. Poznaj jego zastosowanie.

Kwas hialuronowy – definicja

Kwas hialuronowy to związek z grupy glikozoamin, czyli polisacharydów. Każda z cząsteczek kwasu hialuronowego składa się z jednej cząsteczki kwasu D-glukuronowego oraz jednej cząsteczki N-acetyloglukozaminy połączonych wiązaniami glikozydowymi. Kwas hialuronowy jest to substancja, która znajduje się w ciele każdego człowieka. Przede wszystkim w skórze właściwej (warstwie międzykomórkowej), jak również w mazi stawowej, ścianach naczyń krwionośnych, tkance łącznej i ciele szklistym oka.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Pod względem budowy cząsteczki kwas hialuronowy dzieli się na trzy rodzaje. Wyróżniamy: średniocząsteczkowy kwas hialuronowy (MMW-HA), małocząsteczkowy kwas hialuronowy (LMW-HA) oraz wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy (HMW-HA). Długość łańcucha kwasu hialuronowego i masa cząsteczkowa determinują jego właściwości. Mniejsza cząsteczka to większa zdolność do wnikania w głębsze warstwy skóry. Przed utratą wody naszą skórę chroni wielocząsteczkowy kwas hialuronowy. Średniocząsteczkowy kwas hialuronowy nawilża tylko  zewnętrzną warstwę naskórka, natomiast małocząsteczkowy kwas hialuronowy posiada zdolność wnikania w głębokie warstwy skóry i zapewniania jej nawilżenie.

Kwas hialuronowy – działanie

Warto podkreślić, iż kwas hialuronowy odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, natomiast funkcje jakie w nim pełni zależą od tego, w którym miejscu się znajduje. W warstwie kolczastej, podstawnej naskórka oraz skórze właściwej znajduje się aż w 50%. Występuje on również także w: sercu, nerkach, mózgu, mięśniach, pępowinie, tkance chrzęstnej, mazi stawowej, układzie limfatycznym. Jest również obecny w ciałku szklistym oka, filmie łzowym, strunach głosowych, jak również w surowicy krwi i moczu. Znany jest ze zdolności wiązania wody, posiada właściwości higroskopijne.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy ma zastosowanie w medycynie, między inny w: ginekologii, ortopedii, okulistyce, dermatologii i medycynie estetycznej. Stosuje się go w leczeniu i profilaktyce chorób układu ruchu. Podczas terapii zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnym kwas hialuronowy podaje się bezpośrednio do stawów. Kwas hialuronowy poprawia funkcjonowanie stawów, zmniejsza siłę tarcia, zwiększa lepkość i elastyczność mazi stawowej.

W ginekologii stosuje się go pomocniczo w leczeniu infekcji. Preparaty z kwasem hialuronowym zapobiegają rozprzestrzenianiu się jej i nawilżają śluzówkę pochwy. Jest stosowany również w leczeniu pochwy, szczególnie u kobiet po okresie menopauzy. Leczy się nim również w połogu i podczas karmieniem piersią.

W okulistyce kwas hialuronowy jest stosowany podczas zabiegów okulistycznych. Szczególnie wykorzystywany podczas operacji jaskry, zaćmy, plastyce rogówki, wszczepianiu soczewki, urazach oka. Zastosowanie kwasu hialuronowego zmniejsza ryzyko występowania infekcji, minimalizuje tworzenie wolnych rodników, zapewnia odczuwalny komfort. Z kolei w dermatologii znalazł on zastosowanie w leczeniu skóry. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy stosuje się jako wypełniacz w zabiegach niwelujących zmarszczki. Głównie na twarzy i szyi.

Funkcje kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia i sprężystości skóry. Sprzyja gojeniu ran, zapewnia odpowiednie działanie strun głosowych. Utrzymuje odpowiednie nawilżenie oka, homeostazę, bierze udział w procesach migracji, namnaża i różnicuje komórki organizmu. Przyspiesza wytwarzanie fibryny, wpływa na koagulację. Warto zaznaczyć, iż lepkie roztwory kwasu hialuronowego zmniejszają również tarcie powierzchni stawowych. Kwas hialuronowy stymuluje również układ immunologiczny, natomiast małe cząsteczki działają prozapalnie. Cząsteczka kwasu hialuronowego może związać 1000-krotnie większą ilość wody od jej masy cząsteczkowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *