Przebarwienia, zmarszczki, nierówny koloryt skóry, a czasami nawet czerniak – takie mogą być skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Warto więc dowiedzieć się, jak umiejętnie korzystać ze słońca.

Promienie UV przyspieszają niestety niekorzystne procesy starzenia (fotostarzenie) skóry. Jest to tzw. starzenie posłoneczne. Nikt z nas na pewno nie lubi też przebarwień, a wcale nie trzeba wyjeżdżać w ciepłe kraje, żeby pojawiły się na naszej skórze. Wystarczy, że nie zapewnimy skutecznej ochrony przed słońcem. Warto więc wprowadzić do codziennej pielęgnacji kremy z wysokim filtrem (UVA/UVB SPF 30+ lub 50+), bo to wpłynie korzystnie nie tylko na urodę, ale przede wszystkim na zdrowie.

Pamiętaj, że im skóra bardziej wrażliwa, tym wyższy powinien być stopień ochrony przed promieniowaniem UV.

Uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV

  • Fotostarzenie skóry

Są to charakterystyczne zmiany skórne, związane z ekspozycją na promienie UV, m.in. zmarszczki, przebarwienia, brak elastyczności skóry, przesuszone włosy czy plamy soczewicowate na dłoniach. Efektem fotostarzenia jest to, że wyglądamy na starszych, niż jesteśmy w rzeczywistości.

  • Czerniak – nowotwór skóry

Ta podstępna choroba zaczyna się niewinne – od znamion (pieprzyków), które mogą się rozwinąć w stan przednowotworowy. Jest to na ogół spowodowane nienależytą ochroną przed słońcem.

  • Przebarwienia

Najczęstszym efektem oddziaływania słońca na skórę są białe plamki. Skóra, zamiast wytwarzać więcej barwnika, czyli melaniny, pod wpływem promieniowania UV wytwarza go znacznie mniej (wytwarzanie melaniny to melanogeneza).

  • Nadmierna wrażliwość oczu

Jeśli nie mamy właściwej ochrony oczu (okulary z filtrem, kapelusz itp.), może pojawić się swędzenie, pieczenie czy łzawienie.

Trzeba oczywiście nadmienić, że promieniowanie UV ma również korzystne działanie i niewątpliwie należy do nich synteza witaminy D – jedynej, którą nasz organizm jest w stanie wytwarzać sam. Badania wykazały, że osoby mieszkające na północy Europy częściej cierpią na depresję ze względu na mniejsze oddziaływanie słońca. Słońce dodaje energii i sprawia, że jesteśmy pozytywnie nastawieni do życia, tylko musimy korzystać z niego z głową.

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Wystarczy wykonywać kilka prostych kroków, dzięki którym unikniemy przebarwień, fotostarzenia czy nawet czerniaka i nie ucierpi przy tym wytwarzanie witaminy D. Podstawowe zasady to:

– unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV zarówno ze źródeł naturalnych, jak i sztucznych (solarium),

– unikanie słońca w godzinach 10.00–15.00, czyli wtedy, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze, a tym samym najbardziej szkodliwe.

  • Kapelusz i dobre okulary z filtrem UV

Okulary powinny w 100% chronić przed promieniowaniem UV (koniecznie muszą to być modele zapewniające ochronę UVA/UVB). Należy pamiętać, że woda czy piasek odbijają promienie UV i zwiększają ryzyko oparzenia słonecznego, przebarwień, a nawet czerniaka. Podobnie jest ze śniegiem. Wiele osób uważa, że tylko latem trzeba uważać na słońce, ale to właśnie zimą powstaje najwięcej przebarwień, bo rzadziej chronimy się przed promieniowaniem UV.

  • Filtry przeciwsłoneczne

To jest absolutna podstawa ochrony! Wybierając krem przeciwsłoneczny, musimy zwracać uwagę na wskaźnik ochrony SPF (Sun Protector Factor) – im wyższy, tym lepsza ochrona przed promieniowaniem UV. Filtrem ochronnym powinniśmy się smarować 20 minut przed wyjściem na słońce i uzupełniać jego warstwę co 2 godziny (po kąpieli czy aktywności fizycznej musimy to zrobić od razu).

Kremy przeciwsłoneczne tworzą na skórze barierę, absorbującą lub odbijającą promieniowanie UV oraz zapobiegają jego przenikaniu w głąb skóry. Kupując produkty tego typu, wybierajmy te o szerokim spektrum działania, bo wówczas ochronimy się zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Filtry chemiczne a mineralne

Wyróżniamy 2 rodzaje kremów z filtrem: chemiczne i mineralne. Te pierwsze absorbują promienie słoneczne (UVA/UVB) oraz przenikają do naskórka. W związku z tym mogą jednak zapychać pory, powodować podrażnienia czy reakcje alergiczne. Mają za to większy zakres ochrony niż filtry mineralne, ale wymagają częstszych aplikacji. A czym charakteryzują się filtry mineralne? To związki, które tworzą na skórze płaszcz chroniący przed promieniowaniem UV, nie wnikając w głąb skóry. Są chętnie używane, ponieważ wykazują wysoką tolerancję zarówno u osób ze skórą wrażliwą, reaktywną, jak i u dzieci. Ich wadą jest natomiast to, że często bielą skórę i odzież.

Oczywiście zanim nałożymy filtr, musimy użyć odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, np. serii produktów GraceFull Cosmetics. Są to kosmetyki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, nawilżających i przeciwstarzeniowych: przeciwzmarszczkowy, silnie antyoksydacyjny krem do twarzy (Global Anti-aging Face Cream), odmładzający krem do pielęgnacji szyi i dekoltu (Firming Neck & Décolleté Cream) oraz rozświetlająco-wygładzający krem pod oczy (Illuminating Eye Contour Cream).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *