Dobroczynne właściwości moringi znane są w medycynie ludowej od starożytności. Obecnie olej moringa stosowany jest w profilaktyce chorób serca, ponieważ zawiera spore ilości kwasu oleinowego obniżającego poziom cholesterolu, ale z powodzeniem używa się go także w postaci oleju kosmetycznego.

Moringa olejodajna (Moringa Oleifera) to drzewo naturalnie występujące w Indiach, Pakistanie, Bangladeszu i Afganistanie, uprawiane jest też w tropikach. Liście, kora, kwiaty, owoce, nasiona i korzeń wykorzystuje się do wytwarzania leków. Liście moringi używane są od wieków jako zioło na różne dolegliwości, w tym na skaleczenia i urazy, infekcje, jako środek wysuszający, na ukąszenia owadów, węży oraz na grzybicę i łupież. Moringę również spożywano pod różnymi postaciami, bo wierzono, że zapewni długowieczność.

Obecnie spotyka się ją najczęściej w formie oleju i proszku. Jest produktem bogatym w substancje odżywcze – posiada wiele witamin, minerałów, aminokwasów oraz nawilżających kwasów tłuszczowych, zawiera także fitozwiązki. Dzięki temu jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji, takich jak kremy, szampony czy odżywki do włosów. Olej z moringa obecny jest też w olejkach do masażu, ponieważ ma przyjemną, lekką konsystencję, łatwo się wchłania i pozwala uzyskać szybki efekt zmiękczenia i wygładzenia skóry. Sproszkowane liście można spożywać albo dodawać do maseczek na twarz.

Jak powstaje olej moringa?

Najczęściej używa się oleju z nasion moringa spożywczego albo kosmetycznego. W tym artykule skupimy się na właściwościach, które powalają na skuteczną pielęgnację skóry. Jest wiele metod pozyskiwania oleju z nasion tej rośliny – do ekstrakcji rozpuszczalnikowej, z pierwszego tłoczenia lub tłoczenia na zimno potrzebna jest specjalistyczna maszyna.

Wysokiej jakości olej moringa wytwarzany jest z dojrzałych nasion, o wysokiej zawartości oleju i składników odżywczych, w tym tłuszczów jednonienasyconych, białka, steroli i tokoferoli. Ma on złotawy odcień i pachnie świeżymi liśćmi. Może być dość długo przechowywany w temperaturze pokojowej.

Zastosowanie kosmetyczne moringi:

  • Składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy – głównie o działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym.
  • Składnik olejków do masażu – ma przyjemną konsystencję, dobrze się wchłania i pomaga ujędrnić skórę, polecany do masaży relaksujących i regeneracyjnych.
  • Składnik balsamów do ust i produktów do pielęgnacji ust – nawilża delikatną skórę ust i sprawia, że są miękkie.
  • Olej wykazuje właściwości antyseptyczne, przez co może być stosowany przy skaleczeniach, ranach, otarciach, oparzeniach, siniakach, infekcjach skóry, wysypkach, oparzeniach słonecznych i po ukąszeniach owadów.
  • Ze względu na właściwości antybakteryjne jest pomocny w zapobieganiu wypryskom trądzikowym na skórze.
  • Doskonale pielęgnuje cerę poszarzałą i dojrzałą, ponieważ pomaga w usuwaniu zaskórników, przebarwień i ciemnych plam.

Właściwości oleju moringa

W oleju moringa zawarte są substancje wykazujące właściwości przeciwutleniające, anti-aging, antybakteryjne, złuszczające, zmiękczające oraz nawilżające. Zawiera m.in. witaminę A, budującą kolagen, witaminę C, która pomaga walczyć z oznakami starzenia, a także E, działającą odmładzająco. Ma ponadto 36 fitoskładników o właściwościach przeciwzapalnych. Składniki mineralne z kolei, takie jak magnez, wapń czy cynk sprawiają, że moringa wspomaga pielęgnację skóry problematycznej, uszkodzonej, podrażnionej promieniowaniem UV, czynnikami atmosferycznymi (np. słońcem czy mrozem).

Olej moringa w pielęgnacji twarzy

Olej moringa przede wszystkim odmładza matową i suchą skórę dzięki sporej zawartości przeciwutleniaczy, które zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki. Jest to bardzo istotne, ponieważ wolne rodniki uszkadzają tkanki skóry, co przyczynia się do powstawania zmarszczek. Ponadto przeciwutleniacze chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy z moringą w składzie działają nawilżająco, zmiękczająco oraz regenerująco. Ponadto chronią i odżywiają, przez co polecane są osobom z cerą dojrzałą, suchą i poszarzałą. Moringa zmniejsza pory, reguluje wydzielanie sebum i zapobiega powstawaniu zaskórników, dlatego produkty z tym składnikiem mogą być stosowane do cery problematycznej, m.in. trądzikowej. Polecanym kremem do pielęgnacji twarzy z ekstraktem z nasion moringa jest Global Anti-aging Face Cream marki GraceFull Cosmetics

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *