Regularne ćwiczenia wpływają nie tylko na utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale także na serce, układ krążenia, poprawiają nastrój oraz zmniejszają dolegliwości ze strony układu nerwowego. Jednak aktywność fizyczna pozytywnie wpływa także na wygląd naszej skóry.

Kiedy regularnie uprawiamy sport, obniża się w naszym organizmie poziom kortyzolu. To hormon stresu, którego stężenie jest różne w zależności od pory dnia oraz od nieoczekiwanych sytuacji, których doświadczamy na co dzień. Jeśli kortyzol cały czas jest na wysokim poziomie, powoduje to stres oksydacyjny. Dochodzi do zaburzenia równowagi między ilością szkodliwych wolnych rodników a przeciwutleniaczami, czyli związkami, które je neutralizują. Powoduje to uszkodzenie wielu ważnych struktur komórkowych. Następuje też niszczenie włókien kolagenowych, a tym samym przyspieszony zostaje proces starzenia. Wiele badań potwierdza, że jeśli uprawiamy sport, na naszej skórze pojawia się mniej oznak starzenia, a tym samym na dłużej zachowamy młody wygląd.

Pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych, a nawet dłuższego spaceru, to także przyspieszenie krążenia krwi i dotlenienie całego organizmu. Tlen dociera do każdej komórki naszego ciała, co korzystnie wpływa na wygląd skóry, spowalnia procesy starzenia oraz powstawanie zmarszczek czy zaskórników. Ponadto lepsze krążenie krwi na skórze głowy powoduje, że wypada mniej włosów, bo ich cebulki zostają wzmocnienie.

Pielęgnacja skóry po wysiłku fizycznym

Należy pamiętać o właściwej pielęgnacji twarzy zarówno przed treningiem, jak i po. Gruczoły łojowe oraz potowe mają wspólne unerwienie, dlatego po intensywnym wysiłku wydziela się ze skóry więcej potu i sebum. Istotne jest zatem jej skuteczne oczyszczenie. Poleca się oczyszczanie dwuetapowe – np. za pomocą jednego produktu, który nie wymaga wody oraz drugiego z jej użyciem. Jeśli ten element pielęgnacji zaniedbamy, skóra stanie się zanieczyszczona i może dojść do rozwoju bakterii oraz zwiększenia liczby trudnych do usunięcia zaskórników. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z cerą trądzikową i łojotokowym zapalaniem skóry.

Po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy należy nałożyć krem nawilżający tak, aby zadbać o podrażnioną barierę hydrolipidową. Polecane kosmetyki o wyjątkowych właściwościach nawilżających i antyoksydacyjnych to seria marki GraceFull Cosmetics: innowacyjny, przeciwstarzeniowy krem do twarzy (Global Anti-Aging Face Cream), innowacyjny krem do pielęgnacji szyi i dekoltu o globalnym działaniu przeciwstarzeniowym (Firming Neck & Décolleté Cream) oraz innowacyjny rozświetlająco-wygładzający krem pod oczy (Illuminating Eye Contour Cream). Najlepiej, gdybyśmy tego dnia nie musiały już nakładać makijażu.

Korzyści z regularnego uprawiania sportu

Aktywność fizyczna ma niewątpliwie pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry. Korzyści z regularnego uprawiania sportu to m.in.:

  • Lepsze krążenie krwi

Regularne ćwiczenia fizyczne wspomagają układ krążenia, przyspieszają przepływ krwi do komórek skóry, a tym samym poprawiają jej dotlenienie, odżywienie, a także pobudzają procesy odnowy oraz regeneracji.

  • Oczyszczenie skóry

Podczas ćwiczeń nasz organizm wytwarza pot, wraz z którym usuwane są toksyny. Regularna aktywność fizyczna pomaga także otworzyć pory w skórze, a tym samym usunąć zanieczyszczenia oraz zapobiec powstawaniu trudnych do usunięcia zaskórników.

  • Poprawa jędrności skóry

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają mięśnie, co wpływa na poprawę jędrności skóry. Utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśniowego w okolicy twarzy i szyi znacznie spowalnia powstawanie zmarszczek.

  • Zmniejszenie poziomu stresu

Regularna aktywność fizyczna redukuje poziom stresu, który zdecydowanie negatywnie wpływa na kondycję skóry – powoduje jej suchość, trądzik oraz inne problemy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *