Odżywiona, pełna blasku skóra to nie tylko efekt zdrowego trybu życia czy odpowiednio zbilansowanej diety, ale przede wszystkim właściwej pielęgnacji.

Wśród preparatów do pielęgnacji skóry najliczniejszą grupę stanowią kremy. Na pytanie, co jest najważniejsze przy wyborze skutecznych i bezpiecznych produktów do pielęgnacji skóry twarzy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych czynników.

 1. Określenie rodzaju i potrzeb skóry

Samodzielny określenie rodzaju i potrzeb skóry nie jest proste, dlatego często potrzebna jest konsultacja kosmetologiczna. Specjalistyczna porada pozwala na dokonanie właściwego wyboru kosmetyków dzięki fachowemu określeniu stanu, rodzaju i potrzeb skóry oraz omówienie (krok po kroku) zasad jej pielęgnacji. Nie można jednak opierać się na diagnozie sprzed kilku lat, ponieważ wraz z wiekiem potrzeby skóry się zmieniają.

 1. Skład produktu

Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji cery ważne jest znalezienie kremu odpowiedniego do określonego rodzaju skóry. Aby świadomie wybierać produkty kosmetyczne, należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pomogą właściwie odczytać ich skład.

Najważniejsze zasady

 • Nazwy składników aktywnych podawane są w międzynarodowym systemie INCI (International Nomenclature of Cosmetics Ingredients).
 • Wszystkie składniki w składzie mają określoną hierarchię: ułożone są w kolejności od tego, którego jest najwięcej, do tego, którego jest najmniej. Warto zwrócić uwagę na kilka pierwszych składników, bo od nich zależy skuteczność kosmetyku  (ich ilość w produkcie procentowo jest największa). Wyjątek stanowią substancje, których zawartość wynosi 1% lub mniej – te wymieniane są w dowolnej kolejności.

Jakich składników unikać?

Jest wiele substancji uznawanych obecnie za niebezpieczne, których użycie w produktach kosmetycznych jest jednak dozwolone ze względu na niewielkie stężenie. Mogą one powodować podrażnienia i reakcje alergiczne skóry.

Składniki, których należy unikać to:

 1. Parafina.
 2. Glikol propylenowy (pochodna ropy naftowej).
 3. Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate (SLS, SLES).
 4. PEG i PPG.
 5. Silikony.
 6. Parabeny.
 7. Konserwanty.
 8. Aluminium.

Zawartość substancji niebezpiecznych w kosmetykach zazwyczaj dotyczy jednego konkretnego preparatu. Warto jednak pamiętać, że określony składnik może występować  również w innych produktach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry, przez co łatwo można przekroczyć potencjalnie dozwoloną dawkę danego składnika.

Czytanie składu kosmetyków oraz znajomość podstawowych składników aktywnych pozwoli wybrać skuteczne produkty wysokiej jakości. Dobry kosmetyk powinien się wyróżniać przede wszystkim krótkim, czytelnym składem oraz przeważać w nim muszą składniki aktywne, takie jak ekstrakty roślinne, kwasy, oleje, nad konserwantami. Przykładem kosmetyków pielęgnacyjnych, których skład jest bardzo dobrze dobrany, są produkty marki GraceFull Cosmetics: krem do twarzy, pod oczy oraz do szyi i dekoltu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *