Wraz z wiekiem w skórze zachodzą duże zmiany, dlatego pielęgnacja cery dojrzałej wymaga specjalnej uwagi. Jeśli o nią odpowiednio zadbamy, na dłużej zachowamy młody, zdrowy wygląd.

Proces starzenia rozpoczyna się już około 25. roku życia, kiedy to stopniowo zaczyna ubywać kolagenu – najważniejszego białka, odpowiedzialnego za prawidłowe napięcie i elastyczność skóry. O cerze dojrzałej mówimy, kiedy w organizmie zaczyna się obniżać poziom żeńskich hormonów (estrogenów i progesteronu), co w znacząco wpływa na pogorszenie kondycji skóry. Proces ten zazwyczaj rozpoczyna się około 45. roku życia. Dochodzi wówczas do licznych uszkodzeń naczyń krwionośnych, a tym samym do pogorszenia ukrwienia skóry.

Cera dojrzała charakteryzuje się nadmierną suchością, wrażliwością oraz utratą odpowiedniego napięcia, sprężystości i elastyczności skóry. Tkanki tracą zdolność do regeneracji, bo metabolizm komórkowy jest spowolniony, a skóra staje się cienka i traci zdolność do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry dojrzałej

Aby należycie zadbać o skórę, której naturalna zdolność do samoregeneracji i ochrony przed czynnikami szkodliwymi słabnie, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

  1. Ochrona przed słońcem

Promieniowanie UV przyspiesza ubytek kolagenu poprzez upośledzoną pod wpływem nasłonecznienia produkcję elastyny oraz zwiększoną ilość wolnych rodników w skórze. Innymi słowy ekspozycja skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony przyspiesza proces starzenia. Ponadto słońce nadmiernie wysusza skórę, powodując powstawanie licznych przebarwień, dlatego też na co dzień warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF.

  1. Regularne złuszczanie

Cera dojrzała ma naturalną skłonność do rogowacenia, dlatego ważne jest regularne usuwanie martwych komórek naskórka. W tym celu warto wybrać peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty, bo unikniemy podrażnień cienkiej, wrażliwej skóry. Peeling poprawia także krążenie krwi i limfy w głębszych warstwach skóry, a tym samym ich odżywienie i dotlenienie.

  1. Odpowiednie nawilżenie

Zachodzące wraz z wiekiem zmiany w skórze prowadzą do jej odwodnienia. Pielęgnując cerę dojrzałą, warto zatem sięgać po kremy, które poza właściwościami nawilżającymi zawierają także składniki ochronne/antyoksydacyjne (opóźniające procesy starzenia).

Do pielęgnacji cery dojrzałej doskonałe są kosmetyki marki GraceFull Cosmetics, bogate w składniki aktywne o skutecznym działaniu przeciwutleniającym, odżywczym, regenerującym i nawilżającym. Ponadto są to jedyne produkty stworzone na bazie naturalnej wody mineralnej Kryniczanka, bogatej w mikro- i makroelementy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej skóry. Główny składnik – Fuleren C60 oraz inne wartościowe składniki (bakuchiol, peptydy, olej z rokitnika, wyciąg z Acmelii i lawendy francuskiej), dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym, skutecznie spowalniają procesy starzenia się skóry.

https://gracefullcosmetics.com/product/global-anti-aging-face-cream/

https://gracefullcosmetics.com/product/firming-neck-decollete-cream/

https://gracefullcosmetics.com/product/illuminating-eye-contour-cream/

  1. Odżywianie

Ubytek włókien kolagenowych i elastylowych, zmniejszona produkcja kwasu hialuronowego i niedostateczne ukrwienie skóry – wszystko to sprawia, że skóra dojrzała wymaga regularnego, głębokiego odżywienia. Wybierając odpowiednie produkty, należy zwrócić uwagę na ich skład.

Składniki skuteczne w pielęgnacji skóry po 45. roku życia to:

  • Bakuchiol – nazywany roślinnym zamiennikiem retinolu – zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, wygładza, rozjaśnia przebarwienia.
  • Witamina C – silny przeciwutleniacz, spowalnia procesy starzenia się skóry, uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega powstawaniu przebarwień.
  • Fuleren C60 – silny antyoksydant, pochłania wolne rodniki jak gąbka, zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, wspomaga procesy regeneracyjne skóry.
  • Koenzym Q10 – poprawia jędrność i elastyczność skóry.
  • Peptydy – zwiększają prawidłowe napięcie, jędrność i elastyczność skóry.
  • Olej z rokitnika – silny antyoksydant, odżywia, regeneruje, rozjaśnia przebarwienia.
  • Kwas hialuronowy – odpowiada za prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry.
  1. Masaż

Regularnie wykonywany masaż twarzy zwiększa ukrwienie i odżywienie skóry. Stosowany przed nałożeniem kosmetyku pielęgnacyjnego przyspiesza wchłanianie składników aktywnych.

  1. Dieta

Dieta ma ogromy wpływ na kondycję skóry na każdym etapie naszego życia. Wykazano, że duże spożycie antyoksydantów opóźnia procesy starzenia, a dieta o wysokiej zawartości tłuszczy zwierzęcych i cukrów prostych jest dla skóry niekorzystna. W trosce o jej zdrowie i wygląd warto wprowadzić do jadłospisu więcej warzyw i roślin strączkowych oraz ograniczyć spożycie cukrów.

Czego warto unikać?

Przestrzeganie zasad właściwej pielęgnacji cery oraz unikanie szkodliwych czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych ma istotny wpływ na zdrowy i promienny wygląd skóry.

Proces starzenia skóry przyspieszają:

  • nadmierne opalanie,
  • palenie papierosów,
  • częste picie alkoholu,
  • smog i zanieczyszczenie środowiska,
  • stres,
  • niedobór snu.

Cera dojrzała jest niezwykle wrażliwa i wymaga ukierunkowanej pielęgnacji. Podstawą jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV, regularne oczyszczanie i nawilżanie skóry oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków, spowalniających przemiany zachodzące w wraz z wiekiem. Istotnym elementem jest także dieta oraz unikanie czynników szkodliwych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *